+38067 67 00000

Музей “Людина. Земля. Всесвіт”

історичний рік

Опис


Художній Музей «Людина. Земля. Всесвіт» у м.Сокалі
створено 1985 р. зусиллям подружжями Анатолія та Наталії Покотюк.

У 1990 р. музей став філією Національного музею у Львові, з 1995 р. – філія Львівського музею історії релігії.

Музей має безцінні духовні багатства: унікальні колекції творів мистецтва, різноманітні церковні реліквії, які дають можливість людям зрозуміти Велич Божественного і невіддільність людини від Всесвіту, її сутності як земної істоти так і космічної, поглибити релігійно-філософські погляди.

У десяти музейних залах розгорнуті цікаві експозиційні виставки: «Людина і Всесвіт», «Свята Україна», «Ісус Христос – Найвеличніший із Синів Людства», «Під Покровом Божої Матері», «Що є Істина», «В пошуках Істини», «Космічне мистецтво», «Вчення життя – Поклик у Майбутнє», «Тарас Шевченко – Апостол Правди і Світоч Духу», «Києво-Могилянська Академія».

В Музеї експонуються унікальні стародруки, які розповідають про світобудову, нашу Планету і життя на ній, оригінали робіт художників-космонавтів Володимира Джанібекова, Олексія Леонова, художника-фантаста Андрія Соколова, одного із засновників космічного мистецтва Бориса Смирнова-Русецького, київського художника Володимира Козара, художників-космістів світу.

Науковці Музею постійно ведуть пошукову, збиральницьку та дослідницьку роботу над матеріалами історії церков Сокальщини, життя і діяльності духовних просвітителів та культурних діячів, по крупинці відроджують їх образи у народній пам’яті.

У фондах Музею зберігаються документи з історії Сокальщини ХVII–XIX ст. рідкісні матеріали про відомого українського композитора о.Віктора Матюка (родом із с.Тудорковичі Сокальського району), матеріали з історії церков Сокальщини, про духовних просвітителів та культурних діячів, кераміка відомого майстра XIX ст. Василя Шостопальця, зразки унікальної сокальської вишивки, предмети вжитку XIX–ХХ ст.

В експозиції є священні реліквії з Єрусалиму, Назарету, Вифлеєму, Люрду, а також Зарваниці, Почаєва та інших місць з’явлення Божої Матері в Україні і світі.

Окремо слід виділити експозицію, присвячену спільному українсько-американському експерименту в Космосі і першому українському космонавту Леоніду Каденюку, який відвідав Музей 29 вересня 1999 р.

В одному з експозиційних залів Музею, присвяченому Т.Г.Шевченку, знаходяться унікальні видання творів великого Поета: Кобзарі (С-Петербург, 1867 та Женева, 1878 р.р.), найменший Кобзар (Краків, 1940 р.). Повне видання творів Т. Шевченка (Львів, 1936 р.) та інші унікальні експонати.

Справжньою перлиною Музею є колекція художніх творів Анатолія Покотюка, талановитого митця й ентузіаста, місіонера культури, незвичайної особистості, які вражають професійних митців, науковців, звичайних людей.

Авторські праці А.Покотюка добре відомі як в Україні, так і за її межами: Польщі, Німеччині, Голландії, Бельгії, Угорщині, Канаді, США, Англії, Франції, Австрії, Індії, Австралії та інших країнах. Його праці є у багатьох музеях світу та приватних колекціях відомих людей – президентів України, президентів 9 країн Європи, міністрів України, Папи Івана Павла ІІ, Патріарха Філарета, Кардинала Любомира Гузара та інших релігійних діячів, вчених, космонавтів. Три художні праці А.Покотюка були вручені Прем’єр-Міністру Індії Радживу Ганді.

Митець учасник багатьох Всеукраїнських виставок, міжнародних конференцій в Україні і за кордоном, представляв львівську мистецьку школу від Львівської Академії Мистецтв в м.Клівленді (США). Мистецькі твори А.Покотюка знаходяться в постійній експозиції Храму Людства в м.Халсіон (Каліфорнія, США).

Художник відзначений дипломами і медалями, член Братства Києво-Могилянської Академії.

Роботи Анатолія Покотюка вирізняються не лише майстерним різьбленням на дереві або поєднанням обох технік: різьби та інтарсії, але й незвичайністю і неймовірністю чудоявлень, а це: відбитки на шклі, чудодійні квіти, які експонуються поряд з роботами, на яких, ніби копії різьблення, ті самі образи, що відкриває нам нові грані бачення, глибини людського пізнання. Так Божественний вогонь об’єднує всі енергії Добра і Світла, усього живого і сущого.

За свідченням прихильників нетрадиційних способів лікування, навколо мініатюр Анатолія Покотюка відчувається позитивне сильне біополе, яке, за словами народної артистки України Ніни Матвієнко, є «промінцем Світла», і той, хто «торкається» творчості художника, забирає від нього все добре, адже «дерево служить Анатолію, як молитва».

Музей «Людина.Земля. Всесвіт» зайняв визначне місце у духовному і культурному житті Сокальщини і України. Він став духовно-мистецьким центром, місцем проведення державних, релігійно-громадських заходів, а також науково-методичним центром допомоги освітнім закладам з висвітлення релігієзнавчих, краєзнавчих питань музейними засобами. Щорічно тут проходять стажування студенти вузів України.

Множаться плодотворчі зв’язки Музею з науковими і культурними інституціями України і світу (Музей В.Курилика, Канада; Музей Українського мистецтва, Мельборн, Австралія; Музеї М.Чюрльоніса, Литва (Каунас, Друскінінкай); Музей Космонавтики м.Житомир; Музеї Т.Шевченка (с.Шевченкове, Канів, Київ); Музей Івана Гончара (Київ) та з іншими музеями – США, Німеччини, Італії, Франції).

 

На базі Музею створено Благодійну Духовно-мистецьку Фундацію Анатолія Покотюка , метою діяльності якої є ознайомлення з досягненнями української культури, пам’ятками нашої історичної спадщини, збереження, захист, популяризація творів літератури та мистецтва минулого і сучасного, а також сприяння діяльності Музею на рівні сучасного розвитку Музеїв та музеєзнавства, забезпечення його існування на Майбутнє.

Навіть не дивлячись на труднощі, які переживає культура в Україні, в Музеї здійснено капітальний ремонт експозиційних залів за власні кошти, а також спонсорів і доброчинців.

Високодостойні гості з різних країн світу захоплені високим європейським рівнем Музею та його плідною діяльністю відомою у світі, про що розповідає Книга відгуків. (Відгуки друкуються мовою оригіналу).

«Хоч вороги розікрали цінні експонати з етнографічного Музею «Сокальщина», які в більшості придбав мій батько, Д-р Богдан Чайковський в роках 1936-1939, але знайшлися молоді люди які змогли розвинути і придбати нову збірку створивши Сокальський Музей. Життя йде вперед, отже дух мусить поступати. Гратулюю й бажаю подальших успіхів.»

Орися ЧАЙКОВСЬКА-ПОНЧИНА (Детройт, США)

«Боже, Який, Ти Незбагненний у своїх багатствах. Дякую Тобі за таланти дані для Нашого Народу, в плодах їхніх ми славимо Тебе і Свій Народ.»

Владика Михаїл КОЛТУН,
Єпископ Сокальський.

«Високодостойному Митцеві, Анатолію Покотюку, та усім шановним співпрацівникам Музею «Людина.Земля.Всесвіт» у Сокалі, з великим признанням за труд у зберіганні Української спадщини, культурних цінностей рідної нам Сокальщини та з великою подякою за увагу до моєї скромної праці в літературній діяльності.

Хай Всевишній нагородить Вас своїми ласками і здійсненням мрій Воскресіння Могутності Нашої Самостійної Держави.»

Мирослава ЛАСОВСЬКА-КРУК (Детройт, США),

голова Головної Управи Об’єднання Жінок Чотирьох Свобід України, член Політичної Ради Українського Конгресового Комітету Америки та Асоціації діячів Української Культури, референтка у справах культури при Світовій Федерації Українських Жіночих Організацій, письменниця, художниця.
Проживала у м.Сокалі.

«У скромному будинку Музею Сокаля побачила велику красу, прицезійність і незвичайність робіт Ваших, пане Покотюк. Бажаю Вам надальше великого оптимізму, яким і мене Ви наснажили і який повезу у мою теперішню хату в Австралії. Перекажу українцям міста Мельборну, щоб не забули відвідати Музей у Сокалі. Щасти Вам Боже!»

Надія ЧУБАТА-МИХАЙЛИШИН,
Мельборн. Австралія

«Лише велика Любов і глибока Віра в Бога, може творити так плідно неповторні шедеври. Хай Господь завжди наділяє Вас щедрими ласками і новими помислами у Вашій Творчості. Мої враження словами не висказати.»

З глибокою вдячністю і пошаною Іванна МАЩАК,
Лондон

«Цей Музей ми завеземо в думках і наших серцях за океан. Його вартість не можна перевести на ніякі матеріальні вартості.»

Наталя, Ярема, Юрій МІХНЕВИЧ,
Торонто. Канада

«Творча думка, бажання зрозуміти Всесвіт, золоті руки Анатолія Покотюка створили в м.Сокалі справжнє чудо! Бажаю Вам нових творчих успіхів, розширення Музею та його зв’язків з іншими музеями космічного напрямку в Україні.»

Перший Віце-Президент Федерації космонавтики України, Член-кореспондент Української Академії Наук Національного прогресу, Заслужений випробувач Байконуру
ДЕРМІДОНТОВ А.Г.


АДРЕСА: м.Сокаль, вул. А.Шептицького, 74


Фото


Контакти

Адреса:
Телефон:
Електронна скринька: